Znalezione tagi

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Znalezione tagi

Wszystko o: Janina Kraupe

 • Zbigniewa Lutomski, Ryszarda Otręba, Andrzej Pietsch, Janina Kraupe, Danuta Leszczyńska-Kluza
  Laureaci i następcy - Grafika krakowska

  Z krakowskim Międzynarodowym Biennale, dziś już Triennale Grafiki, związało swe losy wielu wybitnych artystów. Tu często debiutowali, a ich sztuka określała swą tożsamość w konfrontacji z grafiką światową. Zdobywcy nagród i wyróżnień, także organizatorzy i współtwórcy tego wydarzenia, kreowali spektakl i byli wynoszeni na piedestał. Byli i tacy, dla których udział w Biennale stał się początkiem dalszych sukcesów.

 • kraupe_oklad_1A.jpg

  Janina Kraupe
  Linoryty barwne

  Rok wydania: 1996
  Ilość stron: 12
  Format katalogu: 20,5 cm  x  22, 5 cm
  Wersja: dwujęzyczna

 • Bębenek, Z.Biel, J. Kraupe, Z. Lutomski, R.Otręba, H. Ożóg, J. Panek, A. Pietsch, Anna Sobol-Wejman, J. Sroka, M.Surzycki, S. Wejman
  Portret ironiczny. Groteska we współczesnej grafice krakowskiej

  [...]  Na wystawie prezentowane są prace kilkunastu artystów. Są wśród nich twórcy, których nazywa się już klasykami  sztuki polskiej, dorobek innych zajmuje bardziej lub mniej poczesne miejsce w środowisku. Dla niektórych groteska jest istotą wypowiedzi, dla innych stanowi jedynie epizod twórczy. Ambicją tej wystawy jest ukazanie rozległości zjawiska manifestującego swą obecność w dziele reprezentującym zgoła odmienne opcje artystyczne.[...] Kiedyś, gdy grafika pełniła funkcje środka masowego przekazu ...

 • 51_orig.jpg

  Janina Kraupe

  Urodziła się w 1921 roku w Sosnowcu. Studiowała w ASP w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom w 1955 roku. Należy do Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Jest profesorem krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo i grafikę. W grafice stosuje technikę linorytu. W swym dorobku ma wiele wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jest laureatką nagród i wyróżnień m. inn. na MBG w Krakowie (1968) na Triennale Rysunku w Kaliszu (1987) i na Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie (1987).Zdobyła I Nagrody na wystawie pt. „Temat  muzyczny w grafice”, Kraków  (1975) i na Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie (1978). W roku 1985 otrzymała Nagrodę Miasta Krakowa, w 1997 Nagrodę Okręgu Krakowskiego ZPAP im. Witolda Wojtkiewicza. W roku 2002 w krakowskich Krzysztoforach otwarta została jej monograficzna wystawa. 

  Artystka miała dotychczas dwie wystawy indywidualne w Jan Fejkiel Gallery. Brała także udział w zbiorowych pokazach organizowanych przez galerię, m.inn : Laureaci i następcy, JFG, Kraków 1991; Jan Fejkiel Gallery Collection, Polski Instytut Kultury, Sztokholm 1991; Kamień, Metal , Drewno, Komputer, Cracow Expo Center 1994; Żywioł i metoda , Galerie de la C.G.E.R, Liege 1996, Centrum Manggha, Kraków 1997.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com