Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia >  4 pokolenia awangardy

4 pokolenia awangardy

18.11.2017

Z pośród kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, które przygotowaliśmy w ciągu minionych lat wystawa pt. 4 pokolenia awangardy ma charakter wyjątkowy. Czterech artystów od wielu lat współpracujących z galerią: Małgorzata Malwina Niespodziewana, Jacek Sroka, Władysław Pluta, Jerzy Panek,, to osobowości zdecydowanie różne i , wydawać by się mogło, nie porównywalne. Dzielą ich różnice pokoleniowe, zainteresowania, artystyczne wybory. Należą do różnych światów. Tym bardziej wyraziście rysuje się ich odmienność. Ale nie z tych powodów stają obok siebie.

 

 

 

Artyści ci, jak i kilkudziesięciu innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych ( wśród nich m.inn.: Jean Arp, Maria Jarema, Max Ernst, Wassily Kandinsky, Katarzyna Kobro, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Władysław Strzemiński, Stanisław Ignacy Witkiewicz) zaproszeni zostali do wystawy pt. Potęga awangardy. Wystawa przygotowana przez Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli, pomniejszona ze względów organizacyjnych, ale i wzbogacona o wątek sztuki polskiej prezentowana była w Muzeum Narodowym w Krakowie ( 9.III- 28 V. 2017) w ramach obchodów rocznicy Stulecia Awangardy w Polsce.

Niezależny wybór muzealnych kuratorów zobowiązuje. Zwłaszcza mając tak liczną reprezentację artystów w międzynarodowej awangardzie. Małgorzata Malwina Niespodziewana (ur.1972), Jacek Sroka (ur. 1957), Władysław Pluta (ur.1949), Jerzy Panek (1918-2001), , wielokrotnie gościli u nas z wystawami indywidualnymi, brali też udział w organizowanych przez nas pokazach zbiorowych. Ich prace dostępne są na co dzień w ekspozycji galeryjnej, a ich twórczość wielokrotnie omawiana była w naszych opracowaniach. Tym chętniej ich rekomendujemy, prezentując ważne momenty ich twórczości. Zarówno te z przed lat, gdy debiutowali jak i późniejsze, często przełomowe w ich rozwoju.

 


Projekt zrealizowano przy udziale
finansowym Gminy Miejskiej Kraków


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com