Wydarzenia

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia

 • Grupa13Day After / Dzień po...

  10.06.2022
  Grupa 13 bis.jpg

  Day After / Dzień po… jest tytułem zbiorowej wystawy artystek zajmujących się głównie grafika i fotografią należących do Grupy 13. Grupa 13 od ponad dwudziestu lat zaznacza swą wyjątkową obecność w naszej sztuce. O jej powstaniu w roku 1999 roku zadecydowała chęć i potrzeba organizowania wspólnych wystaw, dyskusji oraz spotkań. Do grupy należą: Joanna Adamusiak, Agnieszka Berezowska, Marta Bożyk, Agnieszka Dobosz, Julia Jarża, Elżbieta Kwasek, Aleksandra Miksztal, Malwina Małgorzata Niespodziewana, Katarzyna Niżegorodcew, Anna Sadowska, Weronika Szmuc, Joanna Wysocka-Panasiewicz.

   

 • Książka i wystawaWiosłując pod prąd

  31.03.2022
  okladka Wioslujac bis.jpg

  „Przed ujętą w półłucze szybą Galerii Jana Fejkla zatrzymują się nie tylko stali bywalcy i przeglądacze plansz najszlachetniejszej ze szlachetnych polskiej grafiki. Z tej witryny, z tego miejsca emanują spokój, powaga, skupienie. Niewielka przestrzeń, rzeczowa skromność wyposażenia przyciągają, zapraszają, oczyszczają spojrzenie zmęczone dookolnym handlowym zgiełkiem i blichtrem. Galerię swoją prowadzi Jan Fejkiel od lat sześciu. W dorobku ma nie tylko dobierane z rzadkimi znawstwem i tym osobistym zaangażowaniem, wyczuciem, którego nic nie zastąpi, zestawy i pokazy prac mistrzów szlachetnego graficznego métier, ma również wyczerpujące i kompetentne, edytorsko nieustępujące w niczym najwyższym muzealnym standardom, a przewyższając je aktualnością i trafnością spojrzenia, publikacje katalogowe. [...] Ma i torujące nowe drogi inicjatywy wystawowe [...] Działalność galeryjna? Nie. Nie tylko. To już mecenat. Prywatny. Prawdziwy mecenat zawsze był prywatny”. ( Mieczysław Porębski, Galerie Krakowa, 1997).

 • Władysław PlutaWakacje dizajnera

  26.11.2021
  Tatry 3 internet.jpg

  Wystawie serigrafii Władysława Pluty, laureata tegorocznej Nagrody Miasta Krakowa, nadaliśmy tytuł Wakacje dizajnera, bowiem zgromadzone prace są wyrazem zainteresowania, a może nawet fascynacji naturą, pejzażem, miejscami bliskimi, które artysta ma możliwość podziwiać w chwilach relaksu, oderwania od codziennych zajęć. Ale wakacje to także moment szczególny, gdy artysta projektowanie użytkowe wykonywane na zamówienie zastępuje grafiką, tworzoną w małym nakładzie dla własnych potrzeb i satysfakcji.

   

   

   

   

   

   

 • Krzysztof TomalskiCovid fixations 2020/2021

  23.10.2021
  Stabilizator zewnetrzny IVa.jpg

  Dwoma cyklami prac graficznych pt. Stabilizatory i Warstwy ochronne Krzysztof Tomalski odpowiada na wyzwanie kilkunastu ostatnich miesięcy. Tytuł wystawy , który powinien każdy zrozumieć brzmi Covid fixations 2020/2021. Grafiki te są bezpośrednią, spontaniczną reakcją artysty na zaistniałą sytuację. Nie ograniczają się jednak do dokumentalnego opisu tych szczególnych miesięcy. Napiętą sytuację w czasach pandemii artysta postrzega w szerszym kulturowym i społecznym kontekście.

   

   

   

   

 • Wystawa zbiorowaKronika zapowietrzonych dni

  14.06.2021
  pytel internet[6].jpg

  W wystawie, która powstała w ramach programu "Cracow Art Week Krakers 2021" bierze udział 30 artystów. Przewodnim hasłem tegorocznych Krakres, organizowanych w cieniu pandemii, jest idea (No) Hope. Potrzebie dramatycznego wyboru, a zarazem i kategorycznej wizji chcieliśmy przeciwstawić propozycję everyday activity; zapis bezinteresownych, codziennych artystycznych działań w czasie trwania morowych dni - twórczości powstającej spontanicznie, nie ukierunkowanej bezpośrednio aktualnym tematem. Nie korzystamy z prac wykonanych na zamówienie bieżących wydarzeń. Przyglądamy się aktualnej grafice, nie ingerując w jej powstanie. Tym samym mamy także nadzieję zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie postawione przez Krakers: „czym jest sztuka,jakie ma miejsce w postapokaliptycznej rzeczywistości,którą pomagała przetrwać […]wyrazem duchowej strony jednostki,czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych?”.

   

 • Zbigniew BielŁodzie, inne konstrukcje

  25.02.2021
  6 lodz internet.jpg

  W najnowszym cyklu Zbigniewa Biela pojawia się łódż. Przed laty, niczym odległe wspomnienie młodego artysty, była to papierowa łódka puszczona na szerokie wody graficznej improwizacji ( Łódź, 1997). W tej chwili mamy do czynienia z łodzią w pełni dojrzałą, choć wcale nie tak oczywistą w swym kształcie. Prezentuje się też w powiększonym, okazałym formacie. Praktyczne walory łodzi, symbolika, którą reprezentuje, tradycje przedstawieniowe, dostarczyły by tematu na poważne opracowanie. Cykl artysty nie wydaje się jednak nawiązywać do znanych ikonograficznych obrazowań. Łodzie są przede wszystkim doświadczaniem bliskiej mu graficznej materii, fascynacją zarówno tworzywem, jak i efektem redukcyjnego, abstrakcyjnego myślenia.

   

 • Karol SzafranLiquids

  20.11.2020
  cream on 2017 internet.jpg

  Liquids, tytuł wystawy grafiki Karola Szafrana mówi o płynności wrażeń i emocji, które towarzyszą młodemu artyście niewiele lat po ukończeniu studiów. Dzieje się to w czasach chaosu, sprzecznych doznań, zalewu informacji, które nie sprzyjają stałości odczuć. Liquids podkreślają tę zmienność i fluktuację, a angielski tytuł stwarza dystans do emocji, które trzeba ująć w czytelny przekaz.

   

   

 • Monika SzydłowskaWzmożona obserwacja

  18.10.2020
  uklad banner.jpg

  "Celem wzmożonej obserwacji jest poznanie na nowo prawdy o pozornie znanej już rzeczy/ sytuacji. Odcięcie się od utartych schematów, czy wzorców kulturowych. Redefinicja przez uważność, dostrzeganie, trwanie. Chodzi o wyrwanie ludzi z ich rutyny i ukazanie im codzienności na nowo. 

   

   

   

 • Jacek MachowskiImplikacje ciążenia

  07.02.2020
  Zen garden banner.jpg

  "W moich pracach graficznych postanowiłem zająć się zjawiskiem grawitacji, czego wynikiem jest wystawa Implikacje ciążenia. Tytuł ten odnosi się również do jednego z cykli grafik, który prezentuję, jako część tej ekspozycji. Od dawna w swojej twórczości inspiruję się naukami ścisłymi i staram się przenosić je na pole grafiki artystycznej". 

   

 • Rafał PytelDrobne manufaktury chylą się ku upadkowi

  15.11.2019
  Pytel internet[4].jpg

  Kolejka wąskotorowa, cegielnia w Odonowie, cukrownia w Kazimierzy Wielkiej i jej plac z konstruktywistycznymi wieżami, figura ze świętym Janem, centralne miejsce wsi, świata i wakacyjnych zabaw, kominy elektrociepłowni Łęg, wieża ciśnień, szpulowy magnetofon starszego brata, detale wnętrza w domu Oskara Hansena. Wiele z tych rzeczy przeminęło, pozostawiając w mojej wyobraźni swoistą, nostalgiczną skazę. Próbując się od niej choć trochę uwolnić, uciekłem w minimalizm formy często pozbawiony tych pokładów, ale czy żyjąc w Krakowie taka ucieczka może się powieść? 

   

Strony:
 • Dodaj link do:
 • facebook.com