Wydarzenia

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia

 • Krzysztof TomalskiCovid fixations 2020/2021

  22.10.2021
  Stabilizator zewnetrzny IVa.jpg

  Dwoma cyklami prac graficznych pt. Stabilizatory i Warstwy ochronne Krzysztof Tomalski odpowiada na wyzwanie kilkunastu ostatnich miesięcy. Tytuł wystawy , który powinien każdy zrozumieć brzmi Covid fixations 2020/2021. Grafiki te są bezpośrednią, spontaniczną reakcją artysty na zaistniałą sytuację. Nie ograniczają się jednak do dokumentalnego opisu tych szczególnych miesięcy. Napiętą sytuację w czasach pandemii artysta postrzega w szerszym kulturowym i społecznym kontekście.

   

   

   

   

 • Wystawa zbiorowaKronika zapowietrzonych dni

  13.06.2021
  pytel internet[6].jpg

  W wystawie, która powstała w ramach programu "Cracow Art Week Krakers 2021" bierze udział 30 artystów. Przewodnim hasłem tegorocznych Krakres, organizowanych w cieniu pandemii, jest idea (No) Hope. Potrzebie dramatycznego wyboru, a zarazem i kategorycznej wizji chcieliśmy przeciwstawić propozycję everyday activity; zapis bezinteresownych, codziennych artystycznych działań w czasie trwania morowych dni - twórczości powstającej spontanicznie, nie ukierunkowanej bezpośrednio aktualnym tematem. Nie korzystamy z prac wykonanych na zamówienie bieżących wydarzeń. Przyglądamy się aktualnej grafice, nie ingerując w jej powstanie. Tym samym mamy także nadzieję zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie postawione przez Krakers: „czym jest sztuka,jakie ma miejsce w postapokaliptycznej rzeczywistości,którą pomagała przetrwać […]wyrazem duchowej strony jednostki,czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych?”.

   

 • Zbigniew BielŁodzie, inne konstrukcje

  24.02.2021
  6 lodz internet.jpg

  W najnowszym cyklu Zbigniewa Biela pojawia się łódż. Przed laty, niczym odległe wspomnienie młodego artysty, była to papierowa łódka puszczona na szerokie wody graficznej improwizacji ( Łódź, 1997). W tej chwili mamy do czynienia z łodzią w pełni dojrzałą, choć wcale nie tak oczywistą w swym kształcie. Prezentuje się też w powiększonym, okazałym formacie. Praktyczne walory łodzi, symbolika, którą reprezentuje, tradycje przedstawieniowe, dostarczyły by tematu na poważne opracowanie. Cykl artysty nie wydaje się jednak nawiązywać do znanych ikonograficznych obrazowań. Łodzie są przede wszystkim doświadczaniem bliskiej mu graficznej materii, fascynacją zarówno tworzywem, jak i efektem redukcyjnego, abstrakcyjnego myślenia.

   

 • Karol SzafranLiquids

  19.11.2020
  cream on 2017 internet.jpg

  Liquids, tytuł wystawy grafiki Karola Szafrana mówi o płynności wrażeń i emocji, które towarzyszą młodemu artyście niewiele lat po ukończeniu studiów. Dzieje się to w czasach chaosu, sprzecznych doznań, zalewu informacji, które nie sprzyjają stałości odczuć. Liquids podkreślają tę zmienność i fluktuację, a angielski tytuł stwarza dystans do emocji, które trzeba ująć w czytelny przekaz.

   

   

 • Monika SzydłowskaWzmożona obserwacja

  17.10.2020
  uklad banner.jpg

  "Celem wzmożonej obserwacji jest poznanie na nowo prawdy o pozornie znanej już rzeczy/ sytuacji. Odcięcie się od utartych schematów, czy wzorców kulturowych. Redefinicja przez uważność, dostrzeganie, trwanie. Chodzi o wyrwanie ludzi z ich rutyny i ukazanie im codzienności na nowo. 

   

   

   

 • Jacek MachowskiImplikacje ciążenia

  06.02.2020
  Zen garden banner.jpg

  "W moich pracach graficznych postanowiłem zająć się zjawiskiem grawitacji, czego wynikiem jest wystawa Implikacje ciążenia. Tytuł ten odnosi się również do jednego z cykli grafik, który prezentuję, jako część tej ekspozycji. Od dawna w swojej twórczości inspiruję się naukami ścisłymi i staram się przenosić je na pole grafiki artystycznej". 

   

 • Rafał PytelDrobne manufaktury chylą się ku upadkowi

  14.11.2019
  Pytel internet[4].jpg

  Kolejka wąskotorowa, cegielnia w Odonowie, cukrownia w Kazimierzy Wielkiej i jej plac z konstruktywistycznymi wieżami, figura ze świętym Janem, centralne miejsce wsi, świata i wakacyjnych zabaw, kominy elektrociepłowni Łęg, wieża ciśnień, szpulowy magnetofon starszego brata, detale wnętrza w domu Oskara Hansena. Wiele z tych rzeczy przeminęło, pozostawiając w mojej wyobraźni swoistą, nostalgiczną skazę. Próbując się od niej choć trochę uwolnić, uciekłem w minimalizm formy często pozbawiony tych pokładów, ale czy żyjąc w Krakowie taka ucieczka może się powieść? 

   

 • Henryk OżógKompilacje

  17.10.2019
  Akropol bis.jpg

  Tytuł wystawy jest przewrotny, któż bowiem ochoczo przyznaje się do kompilacji, nawet jeśli od dawna uprawia w swej twórczości postmodernistyczna grę ze sztuką. W końcu to oryginalność, oryginalność za wszelką ceną uważana jest za cnotę. Kompilacje Henryka Ożoga nie czerpią już jednak z otaczającego artystę świata sztuki,są skierowaną ku sobie próbą zakwestionowania doskonałości, warsztatowego mistrzostwa, które wynosi na piedestał, ale i stawia pod murem. Artysta powracając do znanych sobie motywów poszukuje w nich inspiracji, które mogą okazać się ważne w przyszłości. Ma odwagę dzielić sie z nami swymi wahaniami i rozterkami, spontanicznie podejmuje ucieczkę od zagrażającej mu doskonałości i rutyny.

 • Wystawa w Reykjanes Art MuseumRzeczywistość i jej wariacje

  04.09.2019
  internet 2.jpg

  Na zaproszenie Reykjanes Art Museum z Islandii mamy przyjemność prezentować grafikę 25 artystów z Krakowa wpółpracujących na co dzień z Jan Fejkiel Gallery. Większość z nich jest absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie najstarszej uczelni artystycznej w Polsce obchodzącej w zeszłym roku 200-lecie swojego istnienia. Biorąc pod uwagę sięgający w przeszłość jubileusz, szczególnie zależało nam na aktualności, wyborze najnowszych grafik z miasta, które od lat już należy do najbardziej wpływowych ośrodków tej sztuki w Polsce.

 • Bogdan AchimescuPojemność: 460 pasażerów

  25.06.2019
  internet.jpg

  Bogdan Achimescu tuż po zakończeniu studiów na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w roku 1993 zdobył Grand Prix w Konkursie Graficznym w Biella we Włoszech. W roku 2001 reprezentował Rumunię wraz z grupą Context na 49. Biennale Weneckim. Rysunki i grafiki artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie, m. in. w nowojorskim MOMA, Galerii Uffizi, wiedeńskiej Albertinie, Narodowej Galerii w Waszyngtonie. Wykładowca kilku uniwersytetów amerykańskich w latach 1999-2005. Od 2007 r. naucza na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie, której jest obecnie prorektorem. 

   

   

   

Strony:
 • Dodaj link do:
 • facebook.com