Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy

Wystawy

Prowadzimy działalność handlową, wystawienniczą oraz edytorską, współpracujemy z instytucjami artystycznymi i artystami reprezentującymi różne orientacje i generacje twórcze.Organizujemy wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i zagranicą:

  • Marta Wakuła-MacRozkwit

    22.03.2024
    BerresVI internet.jpg

    Zróżnicowana tematycznie twórczość graficzna Marty Wakuły-Mac wyróżnia się zmysłowym i emocjonalnym stosunkiem do natury. Stąd też datujące się od dłuższego już czasu zainteresowanie artystki kwiatem, motywem pierwszym dzisiejszej wystawy. Znane są jej "zielniki", bezpośrednie odciski roślin na papierze, czy równie naturalistyczne miniatury kwiatowe rytowane w technikach linorytu i suchej igły. Artystka nie poprzestaje jednak na wiernym studium roślin. Nie ogranicza się też do reprezentacyjnego ujęcia kwiatu, gdy przybiera atrakcyjne barwy godowe i pełne wdzięku kształty.

     

  • Agnieszka DoboszChłód Północy

    24.11.2023
    wystawy DZIEN.jpg

    Artystka przez długi czas wierna była grafice w czerni i bieli. Kolor w jej twórczości, równie niespodziewanie, co intensywnie pojawił się kilka lat temu. Bynajmniej jednak nie w urozmaiconej gamie, oddając urodę otoczenia, lecz jako powtarzający się zafarb malarski wypełniający graficzną planszę. Ekspresja koloru przejmowała w tych grafikach w większym stopniu funkcję emocji, niż przedstawiania.

  • Jerzy PanekPróba portretu Mikołaja Kopernika

    26.10.2023
    Kopernik VIII.JPG

    Jerzy Panek na ogół niezbyt chętnie podejmował prace na zadany temat, jednak pobyt na plenerze w Olsztynie, a zwłaszcza wizyta we Fromborku zainspirowały powstanie drzeworytniczego cyklu, który tytułuje Próba portretu Mikołaja Kopernika. Dla artysty, którego twórczość w znacznej mierze koncentrowała się wokół autoportretu i portretu nie jest to wybór przypadkowy. Utrudnieniem mógłby się wydawać brak bezpośredniego, fizycznego kontaktu z żyjącą postacią. Panek już jednak wcześniej poradził sobie z podobnym ograniczeniem, portretując m.in. Dantego w znanym cyklu niemal stu drzeworytów; interpretacją Piekła z Boskiej Komedii ( Dante, 1964- 1970).

  • Wystawa zbiorowaEpreuve d'artiste

    12.05.2023
    kaim internet.jpg

    Jak każda próba, także i ta artystyczna, Epreuve d’artiste, zakłada ryzyko, ale też usprawiedliwia niedoskonałość czy popełnienie błędu. W praktyce artystycznej często staje się to źródłem inspiracji, odejściem od rutyny i krępujących przyzwyczajeń, otwarciem na nowe nieuświadamiane dotąd możliwości. W przypadku młodych twórców, których prace pokazujemy na wystawie, rutyna nie zdążyła jeszcze zagrozić ich wyobraźni poszukującej środków wyrazu w grafice warsztatowej. Bez skrępowania i presji środowiskowej kreślą spontaniczną i bardzo różnorodną wizję świata, człowieka i jego otoczenia.

  • Jacek ZaborskiGrafiki duże i małe

    24.02.2023
    mielenie internet[1].jpg

    Najnowsze, wielkoformatowe litografie, „panoramy” Jacka Zaborskiego, są kontynuacją programu pt. Koincydencje strukturalne zapoczątkowanego przez artystę w roku 2019. Inspiracją dla tego rozległego graficznego przedsięwzięcia stało się poznanie w roku 2015 naturalnych złóż wapienia w kamieniołomach Eichstatt i Solnhofen w Bawarii. Wapienia, dodajmy, z którego powstają także płyty litograficzne, podstawa warsztatu graficznego artysty. Zaborskiego zafascynowały odkryte geologiczne nawarstwienia, ich struktura, ale i idea czasu zapisanego w kamieniu.

  • Małgorzata Malwina NiespodziewanaSzukam słońca od wielu lat...

    25.11.2022
    Szukam slonca od wielu lat internet.jpg

    Na wystawie Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej prezentowane są najnowsze, pochodzące z bieżącego roku rysunki, a także cykl odmiennych w swej estetyce prac wycinanych z papieru. To te właśnie monumentalne, papierowe kolaże wypełniają główną ścianę galerii, dominując w jej przestrzeni. Tytułową, ponad dwumetrową kompozycję pt. Szukam słońca od wielu lat... otaczają niewiele mniejsze Słońca i Promieniowanie, tworząc skrzydła kosmicznego tryptyku; jednorodną i spójną, przechodzącą w trzeci wymiar galaktykę.

  • Grupa13Day After / Dzień po ...

    10.06.2022
    Grupa 13.jpg

    “W roku 2021 w futurystycznych pracowniach Frans Masereel Centrum w Belgii, powstała zespołowa wizja „przyszłości”, dnia po…, po pandemii, po samotności, po globalnej rozpaczy. Projekt rozpoczyna proces analizy rzeczywistości, w której wszyscy jesteśmy zmuszeni uczestniczyć. Grupa 13 od ponad 20 lat komentuje ważne dla siebie tematy. Początek XXI wieku jest okresem bogatym w traumatyczne wydarzenia. Efekt pracy Grupy nie określa konkretnej wizji pesymistycznej, czy optymistycznej, pozostawiając odbiorcy szerokie pole do interpretacji.”

     

     

     

  • Wystawa zbiorowaWiosłując pod prąd

    31.03.2022
    19.JPG

    Dotychczasowe wystawy w galerii, ale też w goszczących nas centrach sztuki, muzeach i innych instytucjach artystycznych, zazwyczaj podporządkowane były wspólnej idei, lub miały charakter tematyczny. Tak zaczynaliśmy pierwszą zbiorową wystawą pod tytułem Portret ironiczny podejmującą problem groteski w grafice krakowskiej, której premiera odbyła się w BWA w Krakowie w roku 1993. Bardziej spontaniczną propozycją okazała się ostatnia galeryjna wystawa pt. Kronika zapowietrzonych dni nawiązująca bezpośrednio do okresu pandemii, którą w formie "gazetki ściennej" przygotowaliśmy dla festiwalu Krakers w roku 2021.

  • Władysław PlutaWakacje dizajnera

    26.11.2021
    Bondyrz internet.jpg

    Postrzeganie natury przez Władysława Plutę daleko odbiega od naszych przyzwyczajeń. Już ponad dekadę temu artysta zaproponował nową interpretację pejzażu typograficznym zapisem ( Pejzaż, Landscape, Paysage, Landschaft, 2004). Po próbie umiędzynarodowienia interesującego go motywu, artysta skupił się na coraz bardziej zbliżających się do abstrakcji wątkach rodzimej natury, prezentując w galerii w roku 2016 cykle pt. Pejzaż polski i Zima w górach. W najnowszych cyklach obecnych na dzisiejszej wystawie nadal pozostał przy literze pejzażu, której typograficzny porządek, krój i układ, desygnuje walory obrazowe.

  • Krzysztof TomalskiCovid fixations 2020/2021

    24.10.2021
    Stabilizator zewnetrzny III.jpg

    "Przez rok powstało kilkanaście grafik ściśle ze sobą powiązanych tematem i formą, co dziś pozwala mi rozmyślać o prezentowaniu ich razem jako jedną, dopełniająca się opowieść zatytułowaną Covid fixations 2020/2021. Na wystawie prezentowane są dwa cykle Stabilizatory i Warstwy ochronneWarstwy ochronne zakłada się, aby coś przed czymś zabezpieczać, ratować, chronić, chronić siebie, coś w sobie. Jest to zatem opowieść o uniwersalnych, odwiecznych zależnościach: zewnętrznych naciskach i budowaniu odporności, a szerzej opowieść o bezsilności nie tylko wobec natury, ale też o pogardzie i o godności”.

     

     

     

  • Dodaj link do:
  • facebook.com