Tadeusz NuckowskiCały czas. Prace na papierze

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Cały czas. Prace na papierze

22.06.2016

Tadeusz Nuckowski studiował grafikę w pracowni drzeworytu krakowskiej ASP. Debiutował w połowie lat siedemdziesiątych, gdy czerń i biel w grafice ciągle jeszcze bardziej były cenione niż ekspresja koloru częsta w pracach artystów następnego pokolenia. Być może o opcji czerni i bieli - prócz decyzji artysty - zadecydowały także tradycje pracowni, z jakiej się wywodził. W ciągu następnych lat powstało kilkadziesiąt abstrakcyjnych linorytów, w których artyście udało się zachować niezwykłą równowagę pomiędzy spontanicznością gestu, a dyscypliną wykreowanej formy. 

 

 

W kilka lat po studiach obok czarno-białych linorytów Tadeusz Nuckowski zaczyna tworzyć pastele. W tych świetlistych także abstrakcyjnych kompozycjach barwa uzyskiwała swą głębię dzięki aksamitnej czerni papieru. Niespodziewanie Nuckowski dał się poznać jako wykwintny kolorysta. Precyzja i powściągliwość formalna, konstrukcyjny porządek nie tak często spotykane w tej technice zapewniły mu uznanie koneserów, uroda tych prac przemawiała do szerszego odbiorcy. W najnowszych prezentowanych na wystawie pracach Nuckowski wierny jest nadal czaro-białemu linorytowi. W innych pracach łączy je z rysunkiem pastelą.

Tadeusz Nuckowski urodził się w 1948 roku w Przemyślu. Ukończył Wydział Grafiki ASP w Krakowie. W latach 1976 – 96 był dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Od roku 1995 zajmuje się pracą pedagogiczną. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownię projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Uprawia grafikę warsztatową, komputerową, rysunek, kolaż. Zajmuje się fotografią, projektowaniem graficznym i sztuką książki. W swym dorobku ma czterdzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a także udział w wystawach zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień, m.in. na  Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (1979, 1981), na Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie (1979, 2015) i na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1980). W Jan Fejkiel Gallery odbyły się dotychczas dwie wystawy artysty: Grafika i rysunek w 1994 roku i Kolaże w 1999.

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com