Wystawa jest prezentacją najnowszych litografii z cyklu Grypa w cyrku. Posługuję się motywem cyrku jako anegdotą na otaczającą rzeczywistość, eksponując jej śmieszność, przewrotność i absurdy. Inspirując się dziecięcymi wspomnieniami, częściowo zniekształconymi, częściowo wymyślonymi od nowa, tworzę abstrakcyjne kompozycje, w których widz może doszukiwać się indywidualnych znaczeń.
Język, którym się posługuję, przywołujący na myśl dziecięce bazgroły, skłania do refleksji na temat własnego spojrzenia na rzeczywistość, przewartościowania swoich estetycznych upodobań i zastanowienia się nad źródłami własnych interpretacji. Moje grafiki posiadają pewną narracje, która samoistnie klaruje się podczas pracy. Abstrakcyjne kompozycje, które tworzę, są jednak na tyle wieloznaczne, by pozostawić widzowi przestrzeń do interpretacji. Absurdalne i przewrotne tytuły mają wykpić nonsens otaczającej rzeczywistości. Są one tylko jedną z możliwości interpretacji i mają podpowiadać, co dana grafika dla mnie znaczy. (Bartlomiej Chwilczyński)
Bartłomiej Chwilczyński urodził się w Krakowie w 1987 roku. W roku 2012 uzyskał dyplom w Pracowni Litografii Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Otrzymał Grand Prix konkursu ”Grafika Roku 2011” oraz nagrodę Najlepszy Dyplom 2012. W 2013 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2016 odbył stypendium artystyczne w Montrealu w Kanadzie. Artysta ma w swym dorobku kilka wystaw indywidualnych (m.in. Na chwilę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie), brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (m.in. Love in Krakow, Nanjing Chiny 2016, LITO TEAM – Megaforma, Kraków 2016, Eastern European Printmakers Today Exhibition, Boston USA 2011). Brał udział w licznych przeglądach i konkursach graficznych m.in. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, Międzynarodowym Konkursie Litograficznym LITHO KIELCE, Międzynarodowym Biennale Grafiki w Splicie. Bierze czynny udział w licznych konferencjach i sympozjach graficznych, m.in. w konferencji i warsztatach graficznych Virtuosity/Wirtuozeria z grafikami z The Boston Printmakers, w sympozjum Litografia i Techniki Druku Płaskiego po 1900 roku w Polsce, w przeglądzie Współczesna Litografia Polska. Jego prace są częścią kolekcji polskich i zagranicznych, m.in. Muzemu Sztuki Współczesnej im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Museum of Art and Design w Bostonie. Uprawia grafikę artystyczną i malarstwo, eksperymentuje z nowymi mediami, jednak głównym polem jego działalności twórczej pozostaje litografia. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Litografii na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.