Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Epreuve d'artiste

Epreuve d'artiste

12.05.2023

Jak każda próba, także i ta artystyczna, Epreuve d’artiste, zakłada ryzyko, ale też usprawiedliwia niedoskonałość czy popełnienie błędu. W praktyce artystycznej często staje się to źródłem inspiracji, odejściem od rutyny i krępujących przyzwyczajeń, otwarciem na nowe nieuświadamiane dotąd możliwości. W przypadku młodych twórców, których prace pokazujemy na wystawie, rutyna nie zdążyła jeszcze zagrozić ich wyobraźni poszukującej środków wyrazu w grafice warsztatowej. Bez skrępowania i presji środowiskowej kreślą spontaniczną i bardzo różnorodną wizję świata, człowieka i jego otoczenia.

Jest tu miejsce dla odmian abstrakcji, dominuje jednak sztuka figuratywna, szczególnie mocno zakorzeniona w tradycjach grafiki krakowskiej, przedstawienie ludzkiego wizerunku. I to w rozszerzonym spektrum, bo wręcz od kołyski, po wiek dojrzały. Obok ujęć w konwencji groteskowej pojawia się hiperrealizm i cyber figuracja, a nawet dochodzą do głosu żurnalowe tęsknoty spod znaku glamour. Nie zabrakło też niespodzianek; ujęcia postaci ludzkich w konwencji testu Rorschacha. W młodej grafice historia obecna jest obok bardziej brutalnej współczesności, a poetyka komiksu i kolażu współgra ze wspomnieniem międzywojennej awangardy i surrealizmu. Eros i Thanatos sąsiadują tu z filmowym horrorem, a wątki bardziej patetyczne z tonacją niefrasobliwą i poczuciem humoru; generacyjnym wyróżnikiem młodego pokolenia. Tej zdecydowanej swobodzie wypowiedzi towarzyszy język osobisty nie przywiązujący wagi do uświęconej tradycją hierarchii tematów atakujący dotychczasowe przyzwyczajenia wizualne.

Zbiorowa wystawa jest również dobrym momentem ujawnienia talentu młodych adeptów sztuki, a motto tegorocznej edycji Krakers „Sztuka zawsze zwycięża” w kontekście żywiołowych prac młodych artystów brzmi szczególnie przekonująco. W wystawie biorą udział: Szymon Bagiński, Kinga Bednarz, Julia Furdyna, Rafał Grzybowski, Aleksandra Kaim, Kajetan Kazanowski, Anna Khachatryan, Agnieszka Kluszczyńska, Lena Kołodziej, Andrei Korotkov, Wiktoria Kosiek, Mateusz Leśniak, Michał Leśniak, Małgorzata Makocka, Magdalena Mikler, Paweł Niedźwiedź, Aleksandra Piekarz, Justyna Rusinek, Maria Aniela Stanaszek, Julia Szymczykowska, Natalia Tkacz, Karolina Walas, Oskar Wasiluk, Paweł Zięba.

 

Logo krakers

Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2023

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com