Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Drzeworyty

Drzeworyty

02.05.2025

Gdzie szukać pierwszych inspiracji i źródeł drzeworytu Jerzego Panka?

Technika ta, w końcu jedna z wielu graficznych, choć przyswojona w czasie studiów, ma korzenie głębsze. Wyrasta z młodzieńczych doświadczeń i fascynacji Panka. Sięgnijmy do początków, cytując komentarz artysty: ”Najpierw dom był drewniany, podłoga drewniana, kołyska i wózek też. Sprzęty były drewniane. Wszystko było naturalne, porządnie szorowane, bez żadnych tam lakierów. Drewno ma swój kolor, zapach, dźwięk, swoją strunę i miąższ”. Po latach w pracowni Jerzego Panka był drewniany stół stolarski i drewniany zydel. Rzadko służył do siedzenia, co najwyżej do oparcia nogi, bo artysta pracował na stojąco. „Lakierów” też nie było, może jedynie farba drukarska, niezbyt chciana, bo „paprała deski”. Artysta często z niej rezygnował, pozostawiając wyrzeźbione deski będące w większym stopniu obiektem rzeźbiarskim niż matrycą przyszłego drzeworytu.

 

 

 

 

 

Jerzy Panek jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1963), Złotego Medalu na Triennale Sztuki w New Delhi (1971), Nagrody Prasy IV Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1972), Nagrody im.Jana Cybisa (1988). W roku 1993 Senat ASP w Krakowie nadał Jerzemu Pankowi tytuł Honorowego Profesora. Za całokształt pracy twórczej otrzymał w roku 1998 Nagrodę Miasta Krakowa i Nagrodę Wojewody Krakowskiego. Prace Jerzego Panka znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Tokio, w The Wallace Collection i Tate Gallery w Londynie, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Gabinecie Rycin w Dreźnie i w Zbiorach Graficznych Albertina w Wiedniu, a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Artysta miał ponad czterdzieści indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. W latach 90. Dieter Burkamp, autor katalogu jego drzeworytów ( Jerzy Panek. Werkverzeichnis der graphischen Arbeiten 1939-1993, 1995 ) zorganizował indywidualne wystawy Jerzego Panka w Bergisch-Gladbach, Goslar, Paderborn, Oerlinghausen, a także w Instytutach Polskich w Berlinie, Dusseldorfie, Lipsku. Po śmierci artysty w 2001 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę pt. L`Hommage a Jerzy Panek , a w roku 2006 monograficzną wystawę artysty. W Jan Fejkiel Gallery artysta miał dotychczas dwanaście wystaw indywidualnych.

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com