Stanisław WejmanKomedia horyzontalna

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Komedia horyzontalna

20.11.1994

Malarz mówi – pejzaż. Wędrowiec mówi – krajobraz. Naukowiec i rolnik mówią – ziemia. Jest też powierzchnia ziemi i na niej, w zasadzie, odbywa się widzialny rytuał życia. Poruszając się na tejże powierzchni, żyjemy w poczuciu pełnej naturalności tej sytuacji; to i owo wprawdzie nam zagraża, wiele jednak nam sprzyja.

Wystawa: 20 XI 

 

 

Zdarza się niekiedy zaglądać pod powierzchnię, czasem fizycznie, co najlepiej wiedzą górnicy i bywalcy barów w Krakowie lub bardziej metafizycznie – pod, poniżej powierzchni strefy życia. Ktoś umrze, bywa że i nam to się trafi. Wtedy gorzej, bo wiedza, wyobraźnia zawodzi, nawet i wiara miewa trudności z przyswojeniem odmiennego bytu – skłonni jesteśmy jednak sytuować go raczej gdzieś poniżej nas, w dolnej, szarej strefie.

Wprawdzie Ziemia obiektywnie jest okrągła, lecz ten wycinek jej horyzontu dany nam do obserwacji raczej jest płaski, nawet jeśli część zasłonią góry, miasto lub dym. I całe szczęście, bo przechylony horyzont oznaczałby nieuchronne schodzenie w dół lub niemożliwe wspinanie się w górę – obydwa przypadki co najmniej niepokojące. "Komedia horyzontalna" jest imaginacyjną próbą płaskiego obrazowania przechylonej ziemi. Logika tak zdeformowanej sytuacji wydaje się dowodzić rzeczywistego istnienia nieznanych nam przestrzeni „podspodnich”.

                                                                                                                                                              Stanisław Wejman

  • Dodaj link do:
  • facebook.com