J-B. Para, P. Maury, J.C. Caer, F. Venaille, F. Lallier, F. Boddaert /Z.Biel, A.Dobosz, H.Ożóg, A.Sobol-Wejman, J.Sroka, J. Zaborski, W.Skibiński, S.WejmanPoeci francuscy - graficy krakowscy. Wystawa artystycznej książki.

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Poeci francuscy - graficy krakowscy. Wystawa artystycznej książki.

23.05.1997

Żywa u nas przed laty tradycja elitarnych wydawnictw łączących poezję z grafiką niestety dawno już należy do przeszłości. Z tym większą więc uwagą należy odnotować wydarzenie, jakim z pewnością stała się promocja artystycznej książki - wspólnego dzieła francuskich poetów i grafików krakowskich , która odbyła się pod koniec maja w Jan Fejkiel Gallery przy ulicy Floriańskiej.

23 - 30 V   

 

 

W tej pięknej książce wydanej w niskim nakładzie (75 numerowanych egzemplarzy) przez oficynę M.E.E.T. ( Maison des Ecrivains Etrangers et des Traducteurs, Saint Nazaire) prezentowane są utwory sześciu współczesnych poetów francuskich: Francois Boddaerta, Jean-Claude Caera, Francois Lalliera, Patricka Maury’ego, Jean-Baptiste’a Para i Franck Venaille’a. Ich poezja inspirowała grafikę, własnoręcznie wykonaną i odbitą przez krakowskich artystów:Zbigniewa Biela, Agnieszkę Dobosz, Henryka Ożoga, Wiesława Skibińskiego, Annę Sobol-Wejman, Jacka Srokę, Stanisława Wejmana, Jacka Zaborskiego. Całość złożyła się na unikatowe wydawnictwo, wspaniały przykład interdyscyplinarnej i ponadkulturowej współpracy poetów z grafikami.

Promocja książki odbyła się w obecności zaproszonych przez Jan Fejkiel Gallery francuskich gości ( poetów i edytorów). Ich program pobytu w Krakowie przewidywał również robocze, dyskusyjne spotkanie z artystami w pracowni Wydziału Grafiki krakowskiej ASP na ulicy Humberta, a także poetycki wieczór z publicznością krakowską w Instytucie Francuskim. Krakowskie spotkanie i promocja książki nie jest dla obu stron czymś przypadkowym i akcydentalnym. Jest to efekt kilkuletniej współpracy Jan Fejkiel Gallery z M.E.E.T, która zapoczątkowana została dużą wystawą krakowskiej grafiki we Francji w 1994 roku. Wystawa, która została bardzo dobrze przyjęta we Francji zapoczątkowała pierwsze kontakty naszych grafików z francuskimi poetami, wtedy też zrodził się pomysł wspólnego wydania artystycznej książki.

                                                                                                                                                                            Jan Fejkiel

  • Dodaj link do:
  • facebook.com