Bogdan Achimescu, Agnieszka Berezowska, Zbigniew Bielawka, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Monika Niwelińska, Henryk Ożóg, Anna Sadowska, Krzysztof Skórczewski, Anna Sobol-Wejman, Jacek Sroka, Marcin Surzycki, Stanisław WejmanPoza passe-partout. Nowa przestrzeń grafiki

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Poza passe-partout. Nowa przestrzeń grafiki

20.10.2006

20 X - 4 XI

Grafika w nowym tysiącleciu poszukuje nowych obrazów, nowej ekspresji, bliższego kontaktu z odbiorcą. Zajmuje się problemami zarezerwowanymi dotychczas dla innych dziedzin poznania. Chce być w centrum doświadczenia człowieka, odkrywa jego tożsamość w konfrontacji kultur, sięga do historii i wydarzeń bieżących, podejmuje refleksję nad miejscem artysty i jego dzieła w świecie współczesnym. Tworzy artystyczne utopie, ale potrafi też przenikliwie analizować otaczającą rzeczywistość. Nie mieści się już w kolekcjonerskiej tece, wychodzi poza uświęcone tradycją passe-partout i ograniczające ramy oprawy. Porzuca dotychczasowe funkcje narracyjne, poddaje wytrzymałościowej próbie warsztat, coraz częściej opuszcza galerię, akcentując swą obecność w przestrzeni publicznej.

Pomimo wpływu elektroniki, i pozornej łatwości jaką kusi wymiar wirtualny, grafika w nowym tysiącleciu broni jednak swej materialnej tożsamości. Nadal związana jest z najlepszymi tradycjami warsztatowymi, choć coraz częściej odchodzi od utartej ikonografii, radykalnie eksperymentuje z formą, sięga w nową, nie odkrytą dotąd przestrzeń konceptualną i społeczną.

W wystawie bierze udział 12 artystów związanych ze środowiskiem grafiki krakowskiej. Reprezentują oni różne generacje i tendencje stylistyczne, posługują się odmiennymi technikami graficznymi. Różni ich też, często zdecydowanie, widzenie swiata i sposób opisywania go. Ich prace powstały w nowym tysiącleciu. Są efektem wcześniejszych, konsekwentnych przemyśleń, jak i spontanicznych, często zaskakujących decyzji. O ich wyborze zadecydowała śmiałość wizji zarysowującej sytuację graniczną; grafiki wychodzącej poza grafikę odrywającej się od swych podstaw, szukającej potwierdzenia dla istnienia poza tradycyjną przestrzenią warsztatową, myślową, społeczną.[...] (Jan Fejkiel)

  • Dodaj link do:
  • facebook.com