Jerzy PanekRysunek i grafika ( 50-lecie pracy twórczej )

Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Rysunek i grafika ( 50-lecie pracy twórczej )

11.05.1992

[....]  Przed kilkoma miesiącami w rozmowie z dziennikarką, zatytułowałem ten spektakl „Katedra Jerzego Panka”. Nie jest to przenośnia, bowiem tak jak katedra średniowieczna przekazywała obraz świata, który był wyrazem wiedzy, obawy i nadziei ówczesnego człowieka, tak i twórczość Panka, zawiera hierarchię problemów sięgających egzystencjalnych korzeni bytu...

[....]  Przed kilkoma miesiącami w rozmowie z dziennikarką, zatytułowałem ten spektakl „Katedra Jerzego Panka”. Nie jest to przenośnia, bowiem tak jak katedra średniowieczna przekazywała obraz świata, który był wyrazem wiedzy, obawy i nadziei ówczesnego człowieka, tak i twórczość Panka, zawiera hierarchię problemów sięgających egzystencjalnych korzeni bytu.

Ta katedra musi pomieścić ogromny dorobek malarski, graficzny, rysunkowy, w którym wielości motywów odpowiada niezmienność i powtarzalność tematów. Najpierw nieodłączny artyście bestiariusz – zwierzęta orientalne, słonie, lwy, i te bliskie,domowe : konie , kozy, krowy, psy. Na odrzwiach portalu tej katedry „komedia ludzka”, której jest zawsze wierny : poczciwcy z „Portretów jarmarcznych”i złoczyńcy z „Listów gończych”. Napiętnowani losem „Obłąkani”, „Potępieni” i wyrzutki z „Piekła” Dantego, ale także i ci piękni, których darzył przyjażnią i portretował. 

Jan Fejkiel

Wystawa: 11 - 28 V

  • Dodaj link do:
  • facebook.com