Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia >  Wiosłując pod prąd

Wiosłując pod prąd

31.03.2022

„Przed ujętą w półłucze szybą Galerii Jana Fejkla zatrzymują się nie tylko stali bywalcy i przeglądacze plansz najszlachetniejszej ze szlachetnych polskiej grafiki. Z tej witryny, z tego miejsca emanują spokój, powaga, skupienie. Niewielka przestrzeń, rzeczowa skromność wyposażenia przyciągają, zapraszają, oczyszczają spojrzenie zmęczone dookolnym handlowym zgiełkiem i blichtrem. Galerię swoją prowadzi Jan Fejkiel od lat sześciu. W dorobku ma nie tylko dobierane z rzadkimi znawstwem i tym osobistym zaangażowaniem, wyczuciem, którego nic nie zastąpi, zestawy i pokazy prac mistrzów szlachetnego graficznego métier, ma również wyczerpujące i kompetentne, edytorsko nieustępujące w niczym najwyższym muzealnym standardom, a przewyższając je aktualnością i trafnością spojrzenia, publikacje katalogowe. [...] Ma i torujące nowe drogi inicjatywy wystawowe [...] Działalność galeryjna? Nie. Nie tylko. To już mecenat. Prywatny. Prawdziwy mecenat zawsze był prywatny”. ( Mieczysław Porębski, Galerie Krakowa, 1997).

Sporo czasu upłynęło od rekomendacji galerii przez wybitnego historyka i krytyka sztuki. Polecana dziś książka pt. Wiosłując pod prąd jest nawiązaniem do tamtych wczesnych lat, próbą opisu pierwszego piętnastolecia naszej działalnościw okresie 1991-2005. Poznajemy tu zarówno codzienne życie galerii jak i momenty szczególne; przygotowywanie wystaw i ich odbiór. Relacjonujemy naszą obecność w krajowych i zagranicznych instytucjach artystycznych, a także uczestnictwo w międzynarodowych targach sztuki. Pisząc o sobie i środowisku grafiki cytujemy opinie artystów i krytyków sztuki. Poza kroniką wydarzeń, ujawniającą nie znane dotychczas fakty, przypominamy teksty związane z galeryjnymi wystawami i biorącymi w nich udział artystami. Wiosłując pod prąd jest obrazem środowiska grafiki współczesnej, ukazuje różnorodność programów i akcji artystycznych daleko odbiegających od tradycyjnego wyobrażenia o roli i funkcji jaką grafika spełnia w obiegu społecznym.

W oparciu o wydaną książkę powstał scenariusz dzisiejszej wystawy. Bierze w niej udział kilkudziesięciu artystów: Bogdan Achimescu, Andrzej Bednarczyk, Andrzej Bębenek, Zbigniew Bielawka, Marta Bożyk, Agnieszka Dobosz, Andrzej Dudziński, Teodor Durski, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Ryszard Grazda, Julia Jarża, Jerzy Jędrysiak, Andrzej Kapusta, Andrzej Kasprzak, Janina Kraupe, Zbigniew Lutomski, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Monika Niwelińska, Tadeusz Nuckowski, Romuald Oramus, Ryszard Otręba, Henryk Ożóg, Jerzy Panek, Andrzej Pietsch, Anna Sadowska, Wiesław Skibiński, Krzysztof Skórczewski, Anna Sobol-Wejman, Jacek Sroka, Marcin Surzycki, Włodzimierz Syguła, Dariusz Vasina, Stanisław Wejman. Artyści ci w pierwszym piętnastoleciu działalności galerii prezentowali tu swe wystawy indywidualne, niektórzy nawet kilkakrotnie. Zgromadzone na wystawie prace przypominają każdą z tych wystaw. Są fragmentem historii galerii, ale i naszej grafiki. Wystawy zbiorowe, które przygotowaliśmy w tym czasie, przypominają obecne na wystawie plakaty. ( więcej w Wystawach )

 

 

 
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com