Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wydarzenia >  Prace na papierze

Prace na papierze

10.12.2015

Alfred Lenica (1899–1977) wybitny polski malarz abstakcjonista. Jego wczesne prace miały charakter figuratywny, potem nawiązywał do kubizmu, a następnie do surrealizmu, do którego będzie się odwoływał w całej swej twórczości. Na wystawie prezentowane są prace pochodzace z kilku cykli powstałych w latach 40. 50. i 60. W tych nierzadko przełomowych dla abstrakcji kompozycjach na papierze ( Szersze apetyty 1952, Źródła, 1952–1957, Plamy 1953-1957, Smugi 1954, Widma 1953–1957 ) artysta eksperymentuje z wieloma rodzajami farby, lakierami, enkaustyką, tuszem i różnorodnymi narzędziami do nakładania, rozcierania i zdejmowania warstw malarskich.  

Eksperymenty w zakresie malarskiego automatyzmu: frottage, grattage, dripping i dekalkomania, praktykowane w pracach na papierze stały się punktem wyjściowym dla większych kompozycji olejnych, które zaprezentował na pierwszej dużej indywidualnej wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1958 roku. Wystawa ta stała się jednym ze zwiastunów „Odwilży” i uczyniła z Lenicy ikonę malarstwa taszystowskiego w Polsce, otwierając mu także drogę do kariery poza granicami kraju.

Współzałożyciel powstałej w 1947 awangardowej grupy 4F+R (farba, forma, fantastyka, faktura + realizm) najmocniej jednak związał się z Grupą Krakowską. Od 1965 roku był jej członkiem, pozostawał też w wieloletniej przyjaźni - od czasu wojny spędzonej w Krakowie - z wieloma jej twórcami, szczególnie z Tadeuszem Kantorem i Erną Rosenstein. Od I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w 1948 roku uczestniczył we wszystkich ważnych wystawach tej grupy, równocześnie biorąc udział w setkach wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce, i w wielu placówkach wystawienniczych za granicą.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com