Znajdujesz się na stronie: fejkielgallery.com > Wystawy >  Złe

Złe

04.04.2014

Małgorzata Malwina Niespodziewana ur. w 1972 roku. Dyplom z wyróżnieniem nagrodzony Medalem Rektora uzyskała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie w roku 1998. Jest laureatką stypendiów Ministra Kultury i Sztuki (1998/99), Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (1999) , Mythological Europe Revisited (Włochy), a także Mino Art Village Project w Japonii w 2002 i 2006 roku. W swym dorobku ma udział w wystawach zbiorowych oraz trzydzieści wystaw indywidualnych w Polsce, Danii, Japonii, Niemczech, Szwecji, we Włoszech. W roku 1999 zdobyła Grand Prix na Konfrontacjach Najmłodszych Artystów Krakowskich (1999), a w roku 2005 Grand Prix na Biennale Grafiki w Kaliningradzie. Artystka została zgłoszona do konkursu „Paszport Polityki” za rok 2004. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w Japonii, Polsce, Rosji, Szwecji i we Włoszech. W swoich pracach łączy różne techniki artystyczne – ostatnio: grafikę, rysunek, ilustrację i komiks. Należy do artystycznej kobiecej grupy "Grupa 13".

W Jan Fejkiel Gallery Małgorzata Malwina Niespodziewana wystawiała już trzykrotnie. Wystawa pod tytułem „Złe” jest rozwinięciem pokazu sprzed trzech lat pt. „Bajki”, gdzie artystka w ramach grafiki warsztatowej proponowała różne ujęcia formalne. Obok konwencji figuratywno-ilustratorskich posługiwała się językiem znaku i graficznej metafory. Na dzisiejszej wystawie znajdą się ostatnie rysunki artystki, jak i ponad trzymetrowa ilustracja oraz trójwymiarowe leporello. Prace przedstawiają „złe kobiety”: macoszki, matki, córki czy postaci literackie: Jagnę i Balladynę.

  • Występne, kruche, złe

     Włosy, nogi, suknie, dekolty, ramiona, loki, czerwone usta, drzewa, konary, sale balowe i kupy gnoju. Twarze ładne, ale mało charakterystyczne, jak z rysunków porządnej uczennicy, albo ze starych fotografii, zbyt wyraźnych i nieruchomych, żeby można było uwierzyć, że kiedyś żyły, albo też i twarze lalek, trochę bez wyrazu. Czasami w ogóle zresztą twarzy nie ma.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com