Tematyka prac Sutemi Kubo w równym stopniu dotyczyproblemów rodzinnych i społecznych, co i zagadnień kosmosu, gwiazd, odległych przestrzeni ikrajobrazów, klimatu i natury, zwierzecia i człowieka. Artysta podejmuje problemy wojny, ale także i muzyki, ciała i seksualności, zamiarów i słów, samotności i zwątpienia, humoru, pracy i ubóstwa - lista podejmowanych przez niegotematów wydaje się nieskończona. Do października 2012 artysta stworzył 1538 prac i nadal pełen jest pomysłów, które chciałby realizować w drzeworycie. Ten oszałamiajacy dorobek świadczy o poszukiwaniu sensu egzystencji, jest próbą zgłębienia, poprzez własne doświadczenia i zróżnicowaną praktykę artystyczną,tajemnicy istoty ludzkiej.
Sutemi Kubo nie przynależy do żadnej artystycznej grupy. Być może dzięki temu czuje sie w swej pracy wolny i swobodny. Być może też jest to z góry zamierzony dystans, który umożliwia obiektywne postrzeganie rzeczy. Jego skupienie nad indywiduum stwarza związek z całą ludzkością. Badanie wydzielonej galaktyki, sprawia ,że wszechświat staje się bardziej zrozumiały, a drzwi do niego stają otworem. Od poczatku swej pracy Kubo jest tego świadom. Także w przyszłości będzie kierował się własnym wewnętrznym przeżyciem, wydobywał w drzeworycie istotę swego jestestwa, gęstą materię indywidualnego doświadczenia. ( Eri Kawamura, fragment testu z katalogu "Sutemi Kubo, Woodcuts/Holzschnitte 1977-2012")
Sutemi Kubo urodził się w 1948 roku w Tsu, stolicy okręgu Mie w Japonii. W 1963 roku wstąpił do uzupełniającej szkoły malarstwa i Katolickiej Szkoły Średniej w Yokkaichi, gdzie założył klub artystyczny. W 1966 roku rozpoczął studia w Instytucie Rysunku i Malarstwa Keneijizaka w Ueno, w Tokio. W 1988 roku współtworzył stowarzyszenie mające na celu przekształcenie współczesnej japońskiej sceny artystycznej postrzeganej jako zbyt zachowawcza; wydał czasopismo "Hyogensha"("Artysta") dla podniesienia warunków życia i pracy artystów. W 1982 roku rozpoczął pracę w warsztacie meblarskim. Gdy warsztat zamknięto w 2007 roku został taksówkarzem, czym zajmuje się do dziś. Nadal uprawia drzeworyt. Swoje prace pokazał na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych.