W najnowszym cyklu linorytów pod tytułem Kwiat Marta Bożyk rezygnuje z banalnej, nadwyrężonej przez tradycję estetyki bukietu. Posługuje się zbliżeniem kwiatu, personalizuje jego kształt. Używając czerni i bieli, dystansuje się od buduarowej zmysłowości motywów roślinnych. Skupia się na grafice przedstawienia. Linia jest tu znakiem abstrakcji i wyzwoleniem kwiatu z ograniczeń naturalizmu. Jest też wyrazem emocji artysty, jej ulubionym środkiem ekspresji. Kreśli więc linie, zapisując swe pragnienia, uczucia i emocje, z których wyłania się dominujący motyw. Dekoracyjny lecz i niepokojący. Przeskalowany, wręcz monstrualny, wypełnia specjalnie przeznaczoną dlań portretową przestrzeń. Skalą, kadrowaniem, intensywnością prezentacji demonstracyjnie odbiega od stereotypu motywu łatwego i przyjemnego.
Kwiat oddaje bujność, gęstość natury, ale i blask opartowskiej gry świateł. Wzbudza podziw urodą, wnosi też niepokój, który zasiewa nie znająca ograniczeń wegetacja. Dumny i zaborczy jest emanacją sił natury, ale i wysublimowanej erotyki. Gdzieś w tle nie pozwala zapomnieć o twórczości Giorgii O' Keeffe i jej bardziej jednak zmysłowy kwiatach. Ta amerykańska artystka jest zresztą na liście duchowych przewodniczek Bożyk, uwieczniona w jednym z jej linorytów. Kwiaty Marty Bożyk uwodzą grą pokusy i zagrożenia. Nie jest to bukiet, który może być beztrosko i bez zobowiązań wręczony.
Marta Bożyk urodziła się w 1973 roku w Krakowie. Dyplom nagrodzony Medalem Rektora uzyskała w 1998 roku w pracowni prof. Zbigniewa Lutomskiego na Wydziale grafiki ASP w Krakowie. W roku 1999 ukończyła Studium Pedagogiczne w WSP w Poznaniu. Obecnie pracuje jako adiunkt w Pracowni Drzeworytu ASP w Krakowie, w roku 2013 obroniła doktorat. Uprawia grafikę i rysunek, projektuje witraże, prowadzi międzynarodowe warsztaty i wykłady o grafice, jest kuratorem wystaw. Należy do kobiecej grupy artystycznej "Grupa 13". W swym dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jest laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa ( 2000), stypendium miasta Mino ( Japonia) "Artist in Residence" (2001) oraz stypendium Regional Print Center w Wrexham w Wielkiej Brytanii ( 2007). Jest także laureatką II Nagrody na Konfrontacjach Najmłodszych Artystów z Krakowa ( Myślenice, 2001 ) prywatnej nagrody fundowanej przez prof.Janinę Kraupe-Świderską ( 2002) oraz Nagrody Technicznej na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Taichung na Taiwanie. Jest laureatką Equal Prize na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Bitola ( Macedonia) w 2009 roku. W 2011 roku na wystawie z okazji 100 lecia ZPAP otrzymała Medal za pracę graficzną "Odpoczywający". W tym samym roku uzyskała nagrodę – Purchase Prize na The 16th Space International Print Biennial OCI Museum of Art w Korei. Obecna wystawa jest trzecią indywidualną wystawą artystki w Jan Fejkiel Gallery.
Projekt zrealizowano przy udziale
finansowym Gminy Miejskiej Kraków